W Centrum Wsparcia Rodziny mieszczącym się przy ul. Żytniej 58 realizowaliśmy w 2019 roku szereg form wsparcia:
- specjalistyczne poradnictwo pedagogiczne
- specjalistyczne poradnictwo psychologiczne
- specjalistyczne poradnictwo prawne
- specjalistyczne poradnictwo psychiatryczne
- warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie
- zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców korzystających z warsztatów
- warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą
- szkolenia dla wolontariuszy
Dzięki projektowi dziesięć osób opuszczających pieczę zastępczą miało szansę skorzystać z bonów edukacyjnych – kursów języka obcego.
Dużym sukcesem okazał się 5-dniowy wyjazd edukacyjny do Łeby dla 40 uczestników, który zorganizowaliśmy w sierpniu. Oprócz elementów rekreacyjnych, wycieczki do Gdańska, przeprowadzono liczne warsztaty, konsultacje specjalistyczne oraz zabawy integracyjne, które bez wątpienia wzmocniły więzi i relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi.
Wychodząc z działaniami poza Centrum Wsparcia Rodziny przeprowadziliśmy w świetlicach środowiskowych: Zefir, Zorza, Zachęta i Zacisze warsztaty socjoterapeutyczne oraz cykle warsztatów pn. „Moje emocje”. W minionym roku podjęliśmy także stałą współpracę z dwiema z nich tj. z Zorzą i Zefirem, w których dzieci mogły korzystać z zajęć socjoterapeutycznych i wyrównujących braki szkolne z matematyki. Jak się okazało pomysł ten był „strzałem w dziesiątkę”.
Na koniec roku zaplanowaliśmy propagowanie pieczy zastępczej, a co za tym idzie zorganizowaliśmy całodniowe spotkania edukacyjne dotyczące rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci. Seminaria te poprowadziło dla nas Ogólnopolskie Stowarzyszenie Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych DLA NASZYCH DZIECI w sali konferencyjnej w Zakładzie Aktywności Zawodowej.
Warto również wspomnieć o aspekcie materialnym projektu. Każdy z naszych warsztatów wzbogacony był o materiały dydaktyczne oraz serwis kawowy i obiadowy. Nasze Centrum Wsparcia Rodziny oraz świetlice Zorza i Zefir zostały doposażone w nowe meble, sprzęty multimedialne, komputery oraz materiały edukacyjne w postaci zestawów klocków LEGO, chust animacyjnych, globusów edukacyjnych. Każdy z odwiedzających nas beneficjentów mógł liczyć na zwrot kosztów dojazdu w postaci biletów MPK. W ramach projektu udało nam się także zmienić jeszcze jedną rzecz, o której napiszemy w kolejnej notatce.
Podsumowując, ubiegły rok zaliczamy do udanych oraz mamy nadzieję, że oferta wsparcia, którą przygotowaliśmy na nowy rok spotka się z równie pozytywnym odbiorem.
Opracowały:
Beata Mrozińska-Chlebowska
Dagmara Rutkowska
GALERIA ZDJĘĆ
|