17.03.2016r. o godz. 15.00 w Filii 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Browarze B zorganizowaliśmy przedsięwzięcie pt. „Polsko – ormiańskie zwyczaje wielkanocne”.
Bohaterką pierwszego z cyklu „Spotkań z ciekawymi ludźmi” była Ormianka Anushik Ayvazyan, która od 2014 roku mieszka w naszym mieście. Już pierwszymi słowami dotyczącymi uroków Włocławka, a szczególnie „Central Parku”. Anna podbiła nasze serca. Zwłaszcza moje, ponieważ właśnie „Central Park”, co prawda nie włocławski, ale autorstwo ulubionego przeze mnie francuskiego pisarza Guillaume Musso jest mi szczególnie bliski. Dowiedzieliśmy się o historii, kulturze i zwyczajach ormiańskich.
Początkowo wypowiedzi Ani tłumaczyła wolontariuszka z LZK – Ewa Marciniak, potem nasz kolega pan Adam Znamierowski.
Jak się okazało wiele elementów ormiańskiej tradycji jest tożsamych z polskimi (np. stukanie się jajkami) lecz śmigusa - dyngusa nasza koleżanka nie znała, dlatego tym bardziej ucieszył nas fakt, że wśród prezentów jakie przygotowały dla niej śródmiejskie dzieci znalazła się dyngusówka. Była ona jednym z elementów koszyczka wielkanocnego pełnego własnoręcznie wykonanych pisanek i kogucików. Nie zabrakło kujawskiej wycinanki, bukszpanu i tradycyjnego baranka.
Opowiedzieliśmy Ani o wielkanocnych zwyczajach na Kujawach, wybijaniu żuru, psotnej nocy. Na zakończenie wręczyliśmy uczestnikom wielkanocne zające i pamiątkowe dyplomy wykonane tradycyjnie przez panią Barbarę Pałaszyńską. Projektodawczyni zaproszeń nawiązała do starej ormiańskiej tradycji czyli barwienia jaj wyłącznie w kolorze czerwonym.
Nie zabrakło podziękowań dla gościa, naszych partnerów tj. Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej, wolontariuszki z LZK, kolegi pana Adama Znamierowskiego oraz koleżanki z naszego ośrodka pani Urszuli Palińskiej, która od wielu lat wspiera nas podczas realizacji śródmiejskich przedsięwzięć. I choć nie przebrzmiały jeszcze echa wielkanocnego projektu i wciąż czujemy intensywną woń kwiatów z pięknego bukietu wręczonego Annie, same intensywnie pracujemy nad kolejnymi przedsięwzięciami tj. III Amatorskim Turniejem Tańca i Włocławską Krzyżówką.
Tylko gdzie w tym wszystkim znajdziemy czas na obiecany żur (bynajmniej nie chodzi o jego „wybijanie”, lecz gotowanie i konsumpcję)?
Pozostając w klimacie wielkanocnym składam wszystkim pracownikom MOPR i ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia świąteczne.
Lidia Kobus – OSPS „Śródmieście”
|