we Włocławku






KLUB WOLONTARIATU


POMOC ŻYWNOŚCIOWA
    Witamy na naszej stronie
TĘCZOWE OSIEDLE


TĘCZOWE OSIEDLE

REALIZOWANY PRZEZ OSIEDLOWĄ SEKCJĘ POMOCY SPOŁECZNEJ NR 2
„ZAZAMCZE”

    W obszarze działania Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej Nr 2 „Zazamcze” znajduje się osiedle mieszkaniowe LEOPOLDOWO. Jest to stosunkowo mała społeczność, która mieszka w czterech starych blokach liczących łącznie 129 mieszkań.
     Osiedle nie posiada rozbudowanej infrastruktury. Na terenie LEOPOLDOWA funkcjonują: Świetlica Profilaktyczno Wychowawcza „Zacisze” będąca w strukturach MOPR, punkt wydawania posiłków gospodarstwa pomocniczego MOPR oraz jeden prywatny  sklep spożywczy.
     Od samego początku na tym obszarze zdecydowana większość mieszkańców objęta była wsparciem naszego ośrodka. Długotrwałe bezrobocie, różnego rodzaju uzależnienia, brak perspektyw na przyszłość, życiowy marazm spowodowały postępujący proces wykluczenia społecznego dający swój wyraz w eskalacji zachowań aspołecznych, polegających między innymi na dewastacji wspólnego mienia.
     W związku z czym zaistniała konieczność podjęcia działań w środowisku mających na celu integrację społeczności lokalnej, skierowaną na grupowe działania w dążeniu do wspólnego celu, czyli do poprawy warunków mieszkaniowych.
     Osiedlowa Sekcja Pomocy Społecznej Nr 2 „Zazamcze” wprowadziła w życie projekt „TĘCZOWE OSIEDLE”, który polegał na zorganizowaniu grup mieszkańców chętnych do wspólnej pracy na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych. 
      Projekt „TĘCZOWE OSIEDLE” to początek systematycznych działań w środowisku na rzecz zagrożonych wykluczeniem społecznym mieszkańców osiedla Leopoldowo. Jest to inicjatywa zmierzająca do przeciwstawienia się aktom wandalizmu i dewastacji na osiedlu.
     Osiedlowa Sekcja Pomocy Społecznej Nr 2, dzięki ofiarności pozyskanych do współpracy sponsorów, dostarczyła mieszkańcom farby i materiały niezbędne do wyremontowania wskazanych powierzchni wspólnych. Wszystkie prace remontowe wykonywane były przez samych lokatorów, co niewątpliwie wobec wieloletniego procesu niszczenia miało również charakter terapeutyczny. Oczekujemy, iż  poprzez wkład własnej pracy wzrośnie wśród społeczności poczucie odpowiedzialności za wspólne środowisko.  
     Zaproponowaliśmy mieszkańcom utworzenie tak zwanych grup remontowych, które określały jaką część wspólnego bloku chcą odnowić. Po wykonaniu przez pracownika Spółki „Zarządca” obliczeń dotyczących ilości materiałów niezbędnych do odnowienia wskazanych pomieszczeń, określona grupa otrzymała zgodnie z wytycznymi farbę oraz tydzień czasu na wykonanie prac remontowych. Następnie po sprawdzeniu, że zaplanowane prace zostały wykonane, mieszkańcy biorący udział w projekcie otrzymali farbę na wymalowanie własnych mieszkań.

Wypełnianie oświadczeń związanych z przystąpieniem do projektu przebiegało bardzo sprawnie.


Oto początek wspólnych działań.
Większość uczestników ochoczo zabrała się do rozładowania przywiezionej  farby. 


           

Tak wyglądały pomieszczenia przed wykonaniem remontu.

Największe wyzwanie – korytarz stopień zniszczenia w stosunku do pozostałych budynków jest największy.

          

W dniu 25.03.2009r. dostarczono farbę na wymalowanie poniższych pomieszczeń.

 

Pierwszy kwietnia 2009r. – to nie jest prymaaprylis, te korytarze naprawdę tak wyglądają.
       

W dniu 15 kwietnia 2009r. o godzinie 11.00 w Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej „Zacisze” odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy etap projektu „TĘCZOWE OSIEDLE

Spotkanie rozpoczęła Pani Łucja Pawlaczyk Zastępca Dyrektora do spraw Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, która wręczyła uczestnikom projektu przygotowane na tę okoliczność dyplomy.

 

Spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze. Mieszkańcy okazali swoje zadowolenie z podjętych działań i wyrazili chęć dalszej współpracy zgłaszając, najpilniejsze potrzeby lokalnej społeczności i plany na przyszłe wspólne przedsięwzięcia.
Notatki w prasie oraz materiały w lokalnej telewizji  po raz pierwszy przedstawiły mieszkańców osiedla w pozytywnym świetle co niewątpliwie wpływa na zmianę dotychczasowych stereotypów.


DZIĘKUJEMY MIESZKAŃCOM
za wykazanie aktywnej postawy w pracy na rzecz swojego środowiska i ze swojej strony obiecujemy stworzenie możliwości do realizacji dalszych działań w tym zakresie.


 

poleć artykuł wersja do druku

Galeria
Nasze oddziały
Kontakt

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY
RODZINIE WE WŁOCŁAWKU

ul. Ogniowa 8/10
87-800 Włocławek
tel. (centrala): 054 423-23-00
tel./fax: 054 423-23-19

Przydatne linki
Nasi przyjaciele

Copyright C 2008 Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie